×
Wielkanocna strzelanina dla Legii. Tauron GTK przegrywa po czterech dogrywkach

Wielkanocna strzelanina dla Legii. Tauron GTK przegrywa po czterech dogrywkach

2023-04-08
Pasjonujące spotkanie w Gliwicach. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były aż cztery dogrywki, a po 60 min. gry lepsi okazali się zawodnicy Legii Warszawa, którzy wygrali jednym punktem (135:136). 

W pierwszej rundzie fazy zasadniczej w Warszawie zespół Maroša Kováčika kompletnie zdominował wydarzenie na parkiecie i odniósł spektakularne zwycięstwo różnicą aż 23 punktów! To było jedno z lepszych spotkań Tauron GTK w tym sezonie i tym razem w Gliwicach po cichu liczono na powtórkę w postaci kolejnego kompletu punktów, który byłby niezwykle istotny w kontekście walki o utrzymanie.

Pierwszą akcję gospodarze przeprowadzili w swoim stylu. Piłka powędrowała nad kosz, a tam Kamari Murphy z impetem załadował ją do kosza. Legia po "trójce" Travisa Lesliego odskoczyła na trzy punkty przewagi (2:5), ale Tauron GTK szybko odpowiedziało. Filip Put zagrał skutecznie pod koszem, a z dystansu przymierzył Malachi Richardson (7:5). W odpowiedzi pierwszy raz zza linii 6,75 m skuteczny okazał się Kyle Vinales. Wynik cały czas oscylował wokół remisu, a żadna ze stron nie potrafiła odskoczyć. Stało się to dopiero w momencie kiedy Richardson przymierzył kolejny raz zza łuku (16:12). Ten sam zawodnik podwyższył prowadzenie do sześciu "oczek" po dwóch skutecznych rzutach wolnych (20:14). Warszawianie próbowali odrabiać straty i drogę do kosza znalazł Janis Berzins, ale po drugiej stronie parkietu trafił z dystansu Jure Skifić (23:16). W tym momencie sprawy w swoje ręce wziął Vinales. Rozgrywający Legii złapał doskonałą skuteczność i trafił trzy kolejne rzuty zza łuku, wyprowadzając swój zespół na prowadzenie (23:25). Po chwili podwyższył je sprytnym zagraniem Geoffrey Groselle, ale jeszcze przed końcem pierwszej kwarty część strat zniwelował Put (26:27).  

Po wznowieniu gry Tauron GTK wróciło na chwilę na prowadzenie za sprawą Skificia, ale po drugiej stronie parkietu nadal nie do zatrzymania był Vinales, który zdobył pięć kolejnych punktów (28:32) i łącznie miał ich już na koncie aż 17. To spotkało się z reakcją Maroša Kováčika, który poprosił o przerwę na żądanie. Po niej skuteczną akcję przeprowadził Rowland, ale Legia cały czas kontrolowała sytuację i była minimalnie z przodu. Po "trójce" Grzegorza Kulki było 32:37, ale tym samym odpowiedział Richardson. Kiedy piłkę pod koszem otrzymał Terrance Ferguson skrzydłowy wykorzystał swoją przewagę fizyczną i doprowadził do remisu (39:39). Gliwiczanom udało się nawet na moment odskoczyć po akcji 2+1 Rowlanda (44:40), ale szybko do remisu doprowadził Dariusz Wyka. Ten sam zawodnik skutecznie egzekwując rzuty wolne wyprowadził warszawian ponownie na prowadzenie. Straty zredukował Richardson (47:48), ale Leslie zadbał o to, by stołeczna drużyna nadal utrzymała się na prowadzeniu. Skrzydłowy wykończył dwie kolejne i goście odskoczyli na pięć punktów (47:52). Zawodnicy Tauron GTK nie odpuszczali i za sprawą Skificia i Rowlanda raz jeszcze doprowadzili do sytuacji, w której rywal prowadził tylko jednym punktem (51:52). Przyjezdni mieli już tylko trzy sekundy przed upływem czasu gry pierwszej połowy, ale to wystarczyło by Billy Garrett zdążył trafić z dystansu (51:55).

Po przerwie gliwiczanie ruszyli mocniej do odrabiania strat. Dobrze prezentował się Skifić, a kiedy Richardson trafił dwa rzuty wolne na tablicy wyników pojawił się remis (55:55). Legia złapała oddech, bo kolejną "trójkę" trafił Vinales, ale rozpędzeni gospodarze kontynuowali swoją dobrą grę w ataku. Skuteczne akcje pod koszem Skificia i Murphy'ego pozwoliły wrócić na prowadzenie (59:58). Kiedy kontrę wykończył Murphy (63:60) zdenerwowany trener Wojciech Kamiński poprosił o przerwę na żądanie. Po niej skutecznie zagrał Vinales, ale miejscowi nadal kontrolowali sytuację na parkiecie. Dobrze bronili i napędzali szybkie ataki. Rowland po przechwycie popędził na kosz i podwyższył prowadzenie (71:62). Od tego momentu miejscowi jednak stanęli, a wicemistrzowie Polski zanotowali świetną serię, zdobywając 14 kolejnych punktów! Spora w tym zasługa fenomenalnego w tym dniu Vinalesa. Amerykanin trafiał bezbłędnie, a dodatkowo umiejętnie obsługiwał kolegów. Dwa razy kontrę wykończył Groselle, a z dystansu trafił Berzins (71:74).

Tauron GTK przełamało się w końcu za sprawą Fergusona, który popisał się akcją 2+1. Kiedy w jego ślady poszedł Mateusz Szlachetka, a Skifić ponownie trafił z półdystansu miejscowi wrócili na prowadzenie (79:78). Podwyższył je Murphy kończąc kontrę łatwymi punktami, ale Aric Holman skutecznym rzutem z dystansu doprowadził do wyrównania (81:81). W ślady swojego poszedł także Kulka i wyprowadził gości na prowadzenie. Gliwiczanie długo nie przegrywali, a w roli egzekutora kolejny raz wystąpił Skifić (84:84). Od tego momentu trwała już naprzemienna wymiana ciosów, a oba zespoły głównie punktowały z linii rzutów wolnych. W ostatnich akcjach nerwy opanowali m.in. Vinales i Rowland (90:90), a to oznaczało dodatkowy czas gry.

Dogrywkę lepiej rozpoczęli gospodarze. Dwie skuteczne akcje przeprowadził Richardson (94:90). Legia ruszyła, kiedy zza łuku przymierzył Leslie, a Garrett wykorzystał dwa rzuty wolne i wyprowadził swój zespół na prowadzenie (96:97). Skuteczna dobitka Szlachetki spowodowała, że to Tauron GTK ponownie był bliżej zwycięstwa, ale warszawianie mieli w swoich szeregach niezawodnego Vinalesa. Nadzieję na zwycięstwo ponownie przywrócił Richardson, ale ostatnie słowo mogło należeć go przyjezdnych. Faulowany Holman stanął na linii rzutów wolnych, ale trafił tylko raz, a to oznaczało kolejną dogrywkę (100:100).

Drugą dodatkową część spotkania tym razem lepiej rozpoczęli zawodnicy Legii. Za sprawą Vinalesa i Leslie'ego goście odskoczyli na trzy punkty przewagi. Tauron GTK miało szansy redukować prowadzenie, ale Richardson za każdym razem pudłował po jednym rzucie wolnym. Również Skifić trafił tylko jedną próbę, ale skuteczna defensywa miejscowych i trafienie z półdystansu Rowlanda doprowadził do kolejnej dogrywki.

Jeszcze więcej emocji było w trzecim dodatkowym czasie gry. Wydawało się, że kiedy stołeczny zespół odskoczył na dziewięć punktów przewagi (107:116) jest już po meczu. Wola walki gliwiczan była jednak ogromna. Rowland trafił z z dystansu mimo bliskości Groselle'a, a w kolejnej akcji dodatkowo był faulowany przy rzucie zza łuku i piłka wpadła do kosza! Dodatkowy rzut z linii rzutów wolnych, a następnie świetna asysta rozgrywającego Tauron GTK do Szlachetki spowodowała, że na tablicy wyników pojawił się remis. Rowland wyprowadził nawet gliwiczan na prowadzenie, ale Garrett okazał się skuteczny i doprowadził do kolejnej dogrywki (118:118).

Ostatnia dogrywka jak się później okazało, to już prawdziwa strzelanina z obu stron. Prowadzenie zmieniało się praktycznie z każdą zmianą posiadania, ale ostatecznie to warszawianie wypracowali sobie przewagę, której Tauron GTK nie zdołało odrobić, choć na koniec meczu Szymon Ryżek trafił z własnej połowy. Ostateczny wynik meczu to 135:136.

W kolejnym meczu Tauron GTK zagra we Włocławku z Anwilem.

Tauron GTK Gliwice - Legia Warszawa 135:136 (26:27, 25:28, 20:19, 19:16, d1: 10:10, d2: 5:5, d3: 13:13, d4: 17:18)

Tauron GTK: Earl Jerrod Rowland 30 (2x3), Szymon Ryżek 7 (1x3), Malachi Richardson 29 (4x3), Jure Skifić 20 (1x3), Kamari Murphy 16 - Filip Put 12 (2x3), Mateusz Szlachetka 14 (1x3), Terrance Ferguson 7,  Norbert Maciejak, Patryk Wilk. Trener Maroš Kováčik.

Legia: Kyle Vinales 49 (8x3), Billy Garrett 27 (2x3), Travis Leslie 19 (3x3), Dariusz Wyka 5, Aric Holman 8 (1x3) - Geoffrey Groselle 11, Grzegorz Kulka 8 (2x3),  Janis Berzins 7 (1x3), Łukasz Koszarek 2, Grzegorz Kamiński. Trener Wojciech Kamiński.

Powrót
NEWS

Spektakularny finisz Arrivy Twardych Pierników. Tauron GTK przegrywa w końcówce

Tauron GTK w Toruniu prowadziło przez 35 minut gry, ale meczu nie zdołało wygrać. Dobra dyspozycja zawodników Arrivy Twardych Pierników…
2023-05-03
WIĘCEJ
NEWS

Ostatni akord sezonu. Tauron GTK z wizytą w Toruniu

W ostatnim spotkaniu rundy zasadniczej rozgrywek Energa Basket Ligi Tauron GTK Gliwice zagra w Toruniu z miejscową Arrivą Twarde Pierniki. Gospodarze…
2023-05-02
WIĘCEJ
NEWS

Ekstraklasa nadal w Gliwicach! Tauron GTK ograł zespół ze Słupska

Tauron GTK w dobrym stylu pokonał Grupę Sierleccy Czarnych 84:64 i zapewnił sobie grę w Energa Basket Lidze w przyszłym sezonie. Gliwiczanie w…
2023-04-29
WIĘCEJ
NEWS

Postawić kropkę nad i. Tauron GTK podejmuje gości ze Słupska

Tauron GTK Gliwice meczem z Grupą Sierleccy Czarni Słupsk może zapewnić sobie ligowe utrzymanie. Warunkiem koniecznym jest jednak komplet…
2023-04-28
WIĘCEJ
NEWS

Ważne zwycięstwo Tauron GTK. King tradycyjnie pokonany w Gliwicach

Tauron GTK wygrywa z Kingiem Szczecin 90:83 i wykonuje niezwykle istotny krok w kontekście utrzymania w Energa Basket Lidze. Zespół z Pomorza…
2023-04-22
WIĘCEJ
NEWS

Powtórzyć scenariusz. Tauron GTK spróbuje pokonać Kinga

W trudnej sytuacji znaleźli się gliwiccy koszykarze. Tauron GTK po czterech kolejnych porażkach pilnie potrzebuje kompletu punktów. Czy uda…
2023-04-21
WIĘCEJ
NEWS

Klęska we Włocławku. Anwil udzielił bolesnej lekcji Tauron GTK

Rozpędzony Anwil zdemolował Tauron GTK. Włocławianie wysoko wygrywają 88:63, mocno akcentując dalszą chęć walki o play off. Przed gliwiczanami dwa…
2023-04-16
WIĘCEJ
NEWS

Złamać kolejną barierę. Tauron GTK poszuka zwycięstwa we Włocławku

Będący w wysokiej formie Anwil Włocławek będzie najbliższym rywalem Tauron GTK Gliwice. Zespół Przemysława Frasunkiewicza wygrał ostatnie…
2023-04-15
WIĘCEJ
NEWS

W poszukiwaniu punktów. Tauron GTK kontra Legia

To było jedno z lepszych spotkań Tauron GTK w tym sezonie. W Warszawie zespół Maroša Kováčika kompletnie zdominował…
2023-04-07
WIĘCEJ

Sponsorzy i Partnerzy

Sponsorzy główni
Partnerzy techniczni